Lov mořských pstruhů v Dánsku

Vzhledem k dlouhému zimnímu čekání na novou pstruhovou sezonu se mnohým z nás začíná poněkud stýskat po troše rybářského napětí. Tento čas můžeme vyplnit buď oprašováním prutů či vzpomínek, nebo naopak vzít situaci pevně do svých rukou, sehnat si pár informací a vyrazit tam, kde na nás čeká štěstí.

Jednou takovou možností je právě Dánsko. Rozlehlé mořské mělčiny okolo všech Dánských ostrovů, poloostrovů a výběžků jsou jako stvořené pro aktivní rybáře. V těchto úživných vodách plných krevet, blešivců, písečných červů, rybiček a další potencionální potravy se vyskytují v relativně velkém množství mořští pstruzi. A podle všech přehledů právě ti největší. Neznamená to ale, že stačí kdekoliv zastavit, seběhnout k vodě a během chvíle máte několik 60cm kousků k večeři, tak jednoduché to zase není.

Pokud pojedete do Dánska poprvé, určitě si nechte někde dobře poradit – co, kde, kdy a kam. Nebo si najměte rybářského průvodce, ušetří vám to spoustu času a i peněz, zvlášť pokud byste sami nic nechytli. Rybaření na moři totiž ovlivňuje mnoho faktorů a musíte mít perfektní přehled o počasí, mořských proudech, tvaru dna a teplotě vody. A taky zkušenosti se samotným lovem, jinak budete spíš tápat než lovit. Mnoho mých přátel strávilo dokonce několik let, než si poprvé sáhli na mořského pstruha a jejich zkušenosti jsou vcelku dost těžce vydobyté. Ale konec strašení, jdeme lovit.

Výběr místa

Všechno je ovlivněno teplotou vody, pokud je dlouhodobě zima, najděte si spíše hlubší vodu, ideální je příkrý sráz hned pár metrů od břehu, nevadí pokud klesá do hloubky i přes 50m. Dalším místem jsou zálivy sahající až dovnitř pevniny, pokud je v této oblasti větší město, bude svojí činností zvyšovat teplotu vody, stačí o jeden stupeň a bude to na aktivitě ryb znát.

Začátkem jara po prvním prohřátí vody slunečními paprsky se dostane život do mělčin, píseční červi se stanou aktivními mezi prvními a přilákají do mělčin většinu ryb. V této době je teplota vody vyšší o 3 a více stupňů Celsia než byla v zimě.

Koncem jara, záleží však na počasí, se ryby rozprostřou na větší plochu a dál od břehu. Nejsou tak koncentrované a dají se ulovit na mělčinách i v hloubkách okolo 10m. Pohybují se celým vodním sloupcem.

Během léta jsou spíše dál od břehu, prohřátá vrchní vrstva jim moc nevyhovuje a ke břehu přijíždí z večera a v noci. V této době je oblíbený noční rybolov u hladiny. Ideální je, když se píseční červi vydají na svoji rozmnožovací pouť a ve snaze vyhledat partnera putují v milionových pásech těsně u hladiny, jakoby se snažili vylézt ven. Z vrchu jsou sbíráni racky a ze spodu do nich najíždějí fascinované ryby.

Taktika: Nezůstávejte nikdy déle než hodinu na místě bez záběru, raději přejeďte jinam. Změna pěti šesti míst za den je normální, dokud nenarazíte na ryby. Všímejte si přílivu, pokud se nezmění počasí, měly by být ryby na stejných místech ve stejné fázi přílivu i druhý den.

Výběr nástrahy

Není zas tak důležitý jako výběr místa, ale platí zhruba následující. Nikdy neuděláte chybu něčím, co napodobuje malou štíhlou rybičku od 5 do 10cm v lesklých barvách, stříbrné, modré, zelené, žluté a jejich kombinacích.
Píseční červi jsou v rozmezí nejčastěji 10 až 20cm, jejich barvu ovlivňuje druh dna. Na tyto barvy se můžete spolehnout: černá, hnědá, černomodrá, černozelená, hnědočervená a písková.
Nástraha napodobující písečného červa by měla být hodně měkká a poddajná s výrazným pohybem.

Krevety jsou snad nejrozmanitějším druhem, co se týče barev a velikostí. Nejčastěji okolo 4 – 5cm v odstínech dna nad kterým se pohybují – hnědá, hnědočervená, písková, lehce oranžová a krémová s nádechem růžové. Možné jsou i fluorescenční barvy (oranžová, růžová) , tyto barvy totiž dokážou zaujmout rybu i na větší vzdálenost. A nebo ji i odradit. Buď fungují spolehlivě, nebo vůbec.

Poslední nástrahou jsou „blešivci“ korýši podobní našim. Dají se napodobit klasickým nezatíženým vzorem sladkovodního blešivce na háčcích 10 a větších, v olivové, světle zelené, pískové a hnědé barvě.

Pro vláčkaře přicházejí v úvahu dvě možnosti. Buď vláčet, nejčastěji štíhlé plandavky 15 – 30g (základní barvy: stříbrná, fluozelená, fluožlutá ), nebo připnout sbirulino a navázat nějakou mušku. Díky většímu pokrytí vody jsou často úspěšnější než muškaři.

Výbava – rybářský hardwear

Vezměte si opravu něco spolehlivého, co vydrží jedny z nejtěžších rybářských podmínek. Nemusí to být ani moc silné, jako odolné. Vlasec od 0,20mm do 0,30mm , nebo přívlačovou šňůru s obdobnou nosností. Prut s odhozem okolo 30g je naprosto dostačující. Muškařům přijde vhod klasický streamerovací prut 2,7m na šňůru aftma 7 nebo 8 – plovoucí, častěji však intermediální.

Výbava – hardwearové oblečení

Gore-texová bunda s dobře padnoucí kapucou, zatahovatelnými rukávy a komfortním límcem vás spolu s hřejivým funkčním oblečením ochrání před chladem. Ruce a prsty budou vděčné za jakékoliv rukavice, zapomeňte však na neoprenové, raději si pořiďte prodyšné a vysoce hřejivé z materiálu Polartec, hřejí totiž i po namočení. Prodyšné (nejlépe Gore-Tex) brodící kalhoty a pevná obuv jsou nutné, vzhledem k častému přecházení a přejíždění během hledání ryb by vám měly dokonale sedět a udržovat vás v pohodě.

Více informací o rybaření v Dánsku, nebo jiné rybářské dovolené v zahraničí naleznete na našich stránkách věnovaných rybářské dovolené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *