Není apríl jako apríl – Slovinsko 2015

Když na nás doma seslal ten shora na apríla déšť a slotu nebylo nic jednoduššího než před tím utéct do Slovinska a využít zahájení na řekách o 14 dní dříve, než bude u nás. A bylo tam jako vždy krásně. Čistá voda, hřejivé slunce, azurová barva na obloze se občas sice vystřídala s mračivou šedí, ale nebylo to nikdy na dlouho, zelená tráva, skvělí a ochotní lidé a hlavně spolupracující ryby. Jen ta cesta se trošku protáhla dík uzavřeným horským přechodům jak v Predelu, tak v Čůzeforte (Chiusaforte) a tak jsme dojeli skoro do benátského zálivu. Ona cesta přes Udine, pokud člověk nehledá cestu horskými silničkami, trvá jen o půl hodiny déle, ale takto to byly navíc cca tři hodiny.
Matei s Vesnou nás přivítali přichystanou snídaní, přistavěnou šatnou pro rybáře a klidným koutem vedle recepce, kde se dá krásně posedět u sklenky čehokoliv dobrého a rozjímat o tom, jaké to u vody bude tentokrát, nebo hodnotit denní úlovky. Relativně malé změny na penzionu z venku, ale moc příjemné pro hosty. Kuchyně se zaplať bůh nezměnila. Stále skvělá a chutná a pro mě nejlepší široko daleko.
Během třech dnů pobytu jsme prošli většinu řek. Idrijca byla samozřejmě jako první na řadě, vždyť teče přímo před hotelem. Následovaly Tolminka, Soča, Bača a Trebuščica. Všude jsme ryby chytili, ale trošku mi chybí rozmanitost rybí obsádky z minulých let. Ne, že by si člověk nepochytal pěkné ryby, ale dříve se tu a tam chytla šedesátka, nebo i větší duhák a často lipan. Nyní se chytá ryb zase dost, ale skladba je jednotvárnější duhák 40-50 cm a sem tam mramorák do 60ti cm. Na ty pověstmi opředené nad 90 prostě nemám štěstí. Ale on se zase jednou splete jako při minulém zahájení, kdy mi jeden takový připomněl, že experimentovat s tenkým vlascem na takové vodě se nevyplácí. Jen Trebuščica je pro mě i nadále perlou místních revírů. Maličká, čistá, ukrytá v kaňonu, ale plná nádherných ryb, které opravdu není lehké ulovit. Poslední den mi opět přichystala krásné zážitky v údolí skrytém před ledovým větrem z okolních kopců. Více jak dvacet ulovených pstruhů s neuvěřitelnou dávkou energie moji muškařskou vášeň plně uspokojilo.
Už se těším na další cestu v květnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *